fbpx

Aktualności

 

10 grudnia 2018 r.

Nasi kucharze to przede wszystkim połączenie wiedzy i kreatywności. Właśnie dlatego nasze dania zyskały taką popularność!
Tym razem, specjalnie dla magazynu Poradnik Restaurator, kucharz L’Entre Villes – Marcin Babiarz zaprezentował przepis dla… bardziej zaawansowanych.


Przeczytaj

28 listopada 2018 r.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z relacją portalu nawidelcu.pl z wydarzenia „Kuchnia Austriacka to nie tylko sznycel wiedeński!”
Już wkrótce poinformujemy Państwa o kolejnych wydarzeniach!

Przeczytaj

26 listopada 2018 r.

Przypominamy, iż na naszej stronie dostępna jest już Oferta Sylwestrowa 2018!

W tym roku zaskoczymy Państwa najdoskonalszym menu, ponadczasową muzyką i niezapomnianą atmosferą. O każdy szczegół zadbaliśmy z największą dbałością…Tak wyjątkową i bogatą ofertę znajdą Państwo wyłącznie w L’Entre Villes!

26 listopada 2018 r.

Wspaniałe trzy dni z kuchnią austriacką już za nami! Było pysznie i wyjątkowo! Już wkrótce pojawi się oficjalna relacja w której przeczytają Państwo o tym jak otworzyliśmy drzwi dla kuchni austriackiej!

20 listopada 2018 r.

Tym razem zapraszamy Państwa do przeczytania artykułu szefa kuchni restauracji L’Entre Villes w Sopocie – Sławomira Hahn.
W Magazynie Szef Kuchni podzielił się on swoimi przemyśleniami odnośnie niedocenianego obecnie mięsa – gęsiny. Jak zwykle krótko i trafnie!

Przeczytaj

16 listopada 2018 r.

Serdecznie zapraszamy do przeczytania felietonu napisanego dla magazynu branżowego Poradnik Restauratora.
Tym razem poruszyliśmy temat znaczenia czystości w restauracji. Dla nas jest to jeden z priorytetów.

Przeczytaj

9 listopada 2018 r.

5 listopada 2018 r.

Nasi kucharze chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniami. Zapraszamy serdecznie do przeczytania felietonu kucharza naszej restauracji – Marcina Berggruna, ktory na łamach portalu nawidelcu.pl opowiedział o pracy młodego stażysty:

Kliknij,aby przeczytać

31 października 2018 r.

Do świąt pozostało jeszcze dużo czasu, a my wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom, stworzyliśmy specjalną Ofertę Świąteczną dla Firm.
Mając na uwadze różnorodne oczekiwania i gusta naszych gości powstała bogata oferta, która zawiera w sobie wszystkie najważniejsze elementy świąt. Połączyliśmy tradycję z nowoczesnością by nasze dania zachwyciły Państwa również w tym roku.
Nasi managerowie chętnie odpowiedzą na Państwa pytania.

Zapraszamy do rezerwacji terminów:

e-mail: restauracja@entrevilles.pl lub
tel. +58 717 37 37


30 października 2018 r.

Mamy przyjemność poinformować,że szef kuchni restauracji L’Entre Villes – Sławomir Hahn zwyciężył w konkursie na najlepszego szefa kuchni organizowanego przez Have It Wear It. Bez wątpienia Sławomir Hahn to nie tylko doskonały kucharz! Nasz chef to przede wszystkim fantastyczny człowiek, który jak nikt inny potrafi zmotywować swój zespół do pracy. Jego pokora i uczciwość to cechy, których tak bardzo brakuje w dzisiejszym świecie… Tym bardziej cieszymy się,że to On został wyróżniony!

Dziękujemy!

26 października 2018 r.

Już od dzisiaj mogą Państwo spróbować dań z nowej, jesienno-zimowej karty!
Tym razem nasz szef kuchni Sławomir Hahn wraz z zespołem przygotowali dla Państwa niecodzienne i oryginalne połączenia smakowe idealne na tę chłodną porę roku!

 

22 października 2018 r.

Miło nam poinformować, że szef kuchni – Sławomir Hahn zwyciężył w konkursie na Najlepszego Szefa Kuchni organizowanym przez Have It Wear It!

Już wkrótce więcej na ten temat!

1 października 2018 r.

Kolejna odsłona Winnic Świata już za nami! Tym razem wybraliśmy się w podróż do Francji wraz z Vice-Mistrzem Polski Sommelierów Pawłem Białęckim! Wspaniała atmosfera, najlepszej jakości wina oraz dania regionalne wprawiły naszych gości w wyjątkowy nastrój.
To jednak nie koniec. Organizatorzy szykują specjalną niespodziankę dla wszystkich zainteresowanych naszymi spotkaniami.

O tym już wkrótce!

                             

20 września 2018 r.

Wielkimi krokami przygotowujemy się do kolejnej odsłony Genezy Biznesu. Tym razem naszym tematem będzie „Sukces Kobiety w Biznesie”.

Trwają ostatnie rozmowy i idące za nimi ustalenia. Staramy się,aby każdy szczegół spotkania był dla Państwa interesujący. Dbając o merytorykę eventu zaprosiliśmy wyjątkowe osobowości świata biznesu, które podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z uczestnikami spotkania.

Gościć będziemy Jolantę Kwaśniewską, kobietę która osiągnęła sukces na wielu polach swojej działalności oraz Grażynę Paturalską – kobietę o niezwykłej osobowości, projektantkę autorskiej marki ‚Grace Collection’, stylistkę i kreatorkę wizerunku.

Na zdjęciu: właścicielka restauracji L’Entre Villes w Sopocie, bizneswoman – Barbara Markiewicz oraz prelegentka Genezy Biznesu III – Grażyna Paturalska.

Pozostało jedynie 10 miejsc na to wyjątkowe wydarzenie!

Zapraszamy serdecznie!

Rezerwacje:  rsvp@entrevilles.pl

 

6 września 2018 r.

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z oficjalną relacją z wydarzenia Winnice Świata – Hiszpania, przygotowaną przez patrona medialnego – portal nawidelcu.pl

Kliknij aby przeczytać

4 września 2018 r.

Za nami już druga odsłona eventu Winnice Świata, która odbyła się pod okiem trójmiejskiego sommeliera – Tomasza Kalenika. Tym razem udaliśmy się do Hiszpanii, gdzie przy dźwiękach muzyki, doskonałych winach oraz pokazie tańca flamenco całkowicie oddaliliśmy się od Sopotu by poczuć prawdziwy klimat Hiszpanii.
Atmosfera była wspaniała, zaś wyśmienite regionalne dania wprawiły nas w wyjątkowy nastrój.

Już dziś zapraszamy Państwa na kolejną odsłonę cyklu spotkań wine-tasting 27 września. Tym razem udamy się do Francji. Kto będzie naszym przewodnikiem?

Szczegóły już wkrótce w naszym kalendarzu.

/Pełną relację foto z wydarzenia znajdą Państwo na naszym fanpage-u/

 

3 września 2018 r.

Nasi kucharze to osoby z ogromnym doświadczeniem. Posiadają pasję, która wyróżnia ich na barwnym tle kulinarnych postaci trójmiasta. Zapraszamy do zapoznania się z felietonem Marcina Berggruna, kucharza naszej restauracji, który opowiedział o swoich doświadczeniach oraz silnej motywacji, która skierowała go na drogę gastronomii.

Kliknij aby przeczytać

 

15 sierpnia 2018 r.

Szef kuchni restauracji L’Entre Villes jest nie tylko jej wizytówką. Sławomir Hahn doskonale kieruje swoim zespołem, jak nikt inny motywuje swoich pracowników i zaszczepia w nich ciekawość i chęć do stałego rozwoju.

Zapraszamy do przeczytania wywiadu udzielonego dla portalu kulinarnego nawidelcu.pl, gdzie Sławomir Hahn opowiada o swojej pracy, pasji i motywacji.

Kliknij aby przeczytać

 

14 sierpnia 2018 r.

Pod okiem szefa kuchni – Sławomira Hahn powstaje wiele nowych, oryginalnych pomysłów. I choć motywacja do pracy nad najtrudniejszymi wyzwaniami jest priorytetem tym razem pragniemy zaprezentować Państwu coś bardziej dostępnego na co dzień. Zapraszamy do zapoznania się z autorskim przepisem kucharza naszej restauracji – Patryka Domachowskiego. Piękną i pyszną kuchnię możemy tworzyć również we własnym domu.

Kliknij aby przeczytać